пільги та субсидії

В Україні завершується опалювальний сезон 2015-2016 років і я як адвокат все частіше чую питання: «Чи може мати місце повернення субсидії? Якщо я продам будинок чи авто, чи треба буде повертати субсидію?». Ажіотаж навколо цього питання підігрівають ЗМІ. Тож спробуємо розібратися з цими питаннями.

Умови призначення субсидії та порядок її надання врегульовані Постановою Кабінету міністрів України від 21 жовтня 1995 р. №848, якою затверджене відповідне Положення. Це Положення визначає два критерії, які враховуються при призначенні субсидії: кількість осіб, які зареєстровані та фактично проживають у житловому приміщенні та сукупний дохід сім’ї (про сукупний дохід сім’ї дивитися тут).

Субсидія не призначається, коли будь-хто із зареєстрованих у будинку осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень здійснив:

 1. купівлю:
  • земельної ділянки, квартири (будинку),
  • автомобіля, транспортного засобу (механізму),
  • будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку
 2. оплатив послуги:
  • з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму),
  • телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами,
  • медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності.

Далі в пункті 20 Положення зазначаються підстави, при яких надання субсидії припиняється. Ними є:

 1. якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує відповідну частку житлово-комунальних послуг, — за поданням ЖЕО, ОСББ тощо,
 2. у разі переїзду сім’ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії,
 3. за заявою власника житла,
 4. якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про свої доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії.

Субсидія може бути повернена у двох випадках (пункт 20 Положення). По-перше, коли громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про свої доходи та майновий стан. По-друге, коли громадянин не повідомив уповноважений орган про такі зміни (пункт 14 Положення):

 1. зміна складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб або осіб, які там фактично проживають,
 2. зміна їх соціального статусу,
 3. зміна переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання,
 4. зміна виконавців житлово-комунальних послуг,
 5. купівля товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення.

Із наведеного вище можна зробити висновок, що призначена та перерахована субсидія може бути повернена лише в разі наявності одночасно таких умов:

 1. субсидія перерахована (виплачена) надміру,
 2. субсидію виплачено в результаті подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни,
 3. має місце письмова вимога органу, що призначив субсидію,
 4. має місце добровільна згода громадянина на повернення субсидії або рішення суду, яке набрало законної сили, про стягнення з громадянина надміру нарахованої (виплаченої) субсидії.

Читайте більше статей з актуальних питань тут.

Оставить коментарий

Контакты
г. Николаев, ул. Соборная 12-б, оф. 218
Пн-Пт: 10:00-17:00
На карте
Контакты
г. Николаев, ул. Соборная 12-б, оф. 218
Пн-Пт: 10:00-17:00
На карте
Андрей Гайдаржий 2022. All Rights Reserved.
Андрей Гайдаржий 2022. All Rights Reserved.