Сьогодні у суспільстві жваво обговорюється питання, до якої дати Президент має право достроково розпустити парламент. Одні стверджують, що таке повноваження Президент має право реалізувати до 27 травня. Інші наполягають на тому, що це можна зробити до 16 червня. Але, те політичне протистояння, яке має місце сьогодні в Україні зумовлює необхідність чіткого формулювання відповіді на поставлене питання. Наші адвокати спробували розібратися і законодавчими приписами у цьому питання і пропонуємо Вам своє бачення цього питання.

Відповідь на поставлене питання можна знайти у приписах Конституції України, яка визначає повноваження Президента України та Верховної Ради України. Отже, часовий ланцюжок вибудовується наступним чином.

Повноваження Верховної Ради України не можуть бути достроково припинені Президентом України в останні шість місяців строку повноважень Верховної Ради України або Президента України (ст. 90 Конституції). З цього випливає, що останній день шестимісячного строку, до початку перебігу якого Президент має право розпустити парламент, припадає на день, у який припиняються повноваження парламенту. З’ясуємо, коли саме цей день.

Повноваження Верховної Ради України припиняються у день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання (ст. 90 Конституції). Тепер залишилося з’ясувати, коли саме проводиться перше засідання парламенту.

Так, Верховна Рада нового скликання збирається на першу сесію не пізніше ніж на тридцятий день після офіційного оголошення результатів виборів. Перше засідання новообраної Верховної Ради України відкриває найстарший за віком народний депутат України. (ст. 82 Конституції України). Далі проаналізуємо спеціальний закон.

Центральна виборча комісія не пізніш як на п’ятий день з дня встановлення результатів виборів офіційно оприлюднює результати виборів депутатів у газетах «Голос України» та «Урядовий кур’єр» (ст. 100 Закону України “Про вибори народних депутатів України”). В той же час, встановлення результатів виборів проводиться ЦВК не пізніш як на п’ятнадцятий день з дня голосування (ст. 98, 99 Закону України “Про вибори народних депутатів України”).

А відповідно до ст. 77 Конституції України чергові вибори до Верховної Ради України відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень Верховної Ради України.

Враховуючи зазначене вище, не складно порахувати конкретні дати у контексті 2019 року:

  1. У 2019 році чергові вибори народних депутатів мають відбутися 27 жовтня 2019 року.
  2. Встановлення результатів цих виборів має відбутися не пізніше 11 листопада 2019 року.
  3. Офіційне оприлюднення результатів цих виборів має відбутися не пізніше 16 листопада 2019 року.
  4. Перше засідання нового парламенту має бути проведене не пізніше 16 грудня 2019 року.

Саме 16 грудня 2019 року припиняються повноваження парламенту попереднього скликання. І саме 16 грудня 2019 року закінчується шестимісячний строк, до початку якого Президент має право достроково припинити повноваження діючого парламенту. Тобто, рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України Президент України має право прийняти до 16 червня 2019 року.

Звідки взялася дата 27 травня 2019 року?

Значна частина спільноти, яка проявляє інтерес до політики схильна вважати, що у 2019 році Президент має право достроково припинити повноваження Верховної ради України тільки до 27 травня 2019 року. Позиція пояснюється тим, що нинішній парламент почав працюватиме 27 листопада 2014 року, а строк повноважень парламенту складає п’ять років, це означає, що півроку до закінчення повноважень — це 27 травня 2019 року.

Ми не погоджуємося з таким трактуванням Конституції України.

По-перше, Конституція однозначно вказує на подію, яка слугує підставою для припинення повноважень парламенту — це день відкриття першого засідання Верховної Ради України нового скликання.

По-друге, Конституція не пов’язує припинення повноважень парламенту і закінченням строку його повноважень. Скоріше, закінчення такого строку слугує підставою для проведення чергових виборів народних депутатів, а не припинення повноважень поточного парламенту.

По-третє, Конституція не дає однозначної відповіді на питання: “З якого моменту слід відраховувати строк повноважень парламенту?”.

Як бачимо, у версії з 27 травня більше прогалин, ніж здається на перший погляд. Ми ж схильні вважати, що повноваження поточного парламенту можуть бути достроково припинені до 16 червня 2019 року.

Оставить коментарий

Контакты
г. Николаев, ул. Соборная 12-б, оф. 218
Пн-Пт: 10:00-17:00
На карте
Контакты
г. Николаев, ул. Соборная 12-б, оф. 218
Пн-Пт: 10:00-17:00
На карте
Андрей Гайдаржий 2022. All Rights Reserved.
Андрей Гайдаржий 2022. All Rights Reserved.