До Вашої уваги чергова стаття про поділ майна подружжя, у якій я зупинюся на такому питанні, як грошова компенсація при поділі спільного майна подружжя. Як завжди, розглянемо законодавство та приклади із судової практики. Для більш детального ознайомлення із темою поділу спільного майна подружжя пропоную прочитати мої попередні статті на цю тему:

Поділ приватизованого нерухомого майна між подружжям та Поділ майна подружжя, що використовується у підприємницькій діяльності.

Грошова компенсація при поділі майна подружжя: законодавство

Основні правила грошової компенсації при поділі спільного майна подружжя зазначені в статті 71 Сімейного кодексу України. У ній вказано важливі підстави присудження грошової компенсації. По-перше, майно, яке є спільною сумісною власністю подружжя, ділиться в натурі. По-друге, грошова компенсація присуджується одному з подружжя за умови попереднього внесення відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду. По-третє, грошова компенсація присуджується лише за спільною згодою подружжя.

Нижче подано винятки, описані статтею 365 Цивільного кодексу України, коли непотрібна згода одного з подружжя для отримання ним грошової компенсації. Ними є:

  1. частка є незначною і не може бути виділена в натурі;
  2. річ є неподільною;
  3. спільне володіння і користування майном є неможливим;
  4. таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім’ї.

Грошова компенсація при поділі майна подружжя: судова практика

Правовий висновок у питанні грошової компенсації зробив Верховний суд України у постанові №6-2811цс15 від 30 березня 2016 р. У справі, яка переглядалася судом, один з подружжя не вніс відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду. Тому суд зазначив, що в цьому випадку, а також з огляд на те, що неподільні речі не можуть бути реально поділені, суд визнає ідеальні частки (наприклад, 1/8 квартири) подружжя в цьому майні без його реального поділу.

Висновок

Як бачимо, грошова компенсація частки у спільній сумісній власності подружжя можлива за наявності одночасно двох умов:

  1. грошова компенсація присуджується одному з подружжя замість його частки лише за його згодою, крім випадків, передбачених статтею 365 Цивільного кодексу України,
  2. другий із подружжя попередньо вніс відповідну грошову суму, яка відповідає сумі грошової компенсації, на депозитний рахунок суду.

За відсутності хоча б однієї з цих умов, суд постановить рішення про виділення ідеальної частки без присудження грошової компенсації.

Оставить коментарий

Контакты
г. Николаев, ул. Соборная 12-б, оф. 218
Пн-Пт: 10:00-17:00
На карте
Контакты
г. Николаев, ул. Соборная 12-б, оф. 218
Пн-Пт: 10:00-17:00
На карте
Андрей Гайдаржий 2022. All Rights Reserved.
Андрей Гайдаржий 2022. All Rights Reserved.