Повістка «для проведення звірки даних» і повістка для «проходження медичної комісії»: що треба знати?

мобілізація, адвокат николаевУ суспільстві та ЗМІ жваво вентилюється тема сьомої хвилі мобілізації. Приблизна кількість військовозобов’язаних, яких планується призвати протягом сьомої хвилі мобілізації складає близько 40 тисяч чоловік. Можновладці та військові функціонери постійно наголошують на тому, що черговий призов відрізнятиметься від попередніх якісним підходом до організації призову та не матиме на меті гонку за кількістю. Та попередні шість хвиль показали, що у військових своє розуміння співвідношення «кількість-якість». Тому сьогоднішній пост буде присвячено тому, що повинен знати військовозобов’язаний у випадку отримання повістки з військкомату, аби не допустити порушення свої прав як військовозобов’язаного.

Розглянемо два типові випадки — повістка «для проведення звірки даних» і повістка для «проходження медичної комісії». Масове отримання військовозобов’язаними повісток про явку до військкомату «для проведення звірки даних» стало нормальним явище в період мобілізації. Однак, чи законною є вимога проведення такої звірки? Відповідь однозначна — діючим законодавством України не передбачений механізм проведення звірки даних між безпосередньо військовозобов’язаним та військовим комісаріатом. Так, відповідно до Інструкції з організації ведення військового обліку військовозобов’язаних і призовників в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях і навчальних закладах, затверджена наказом Міноборони від 15.12.2010 №660, обов’язок проведення звірки даних покладається саме на підприємства, установи та організації, а також на органи місцевого самоврядування, але аж ніяк не на військовозобов’язаних.

З цього робимо висновок, що повістка про виклик військовозобов’язаного до військкомату для проведення звірки даних не має під собою законодавчого підґрунтя.

Не менш поширеними під час попередніх хвиль мобілізацій були повістки про виклик військовозобов’язаного до військкомату «для проходження медичної комісії”. У цьому випадку слід керуватися розділом 3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міноборони 14.08.2008 №402. Пункт 3.1. цього Положення зазначає, що медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів. Це означає, що підставою проведення медичного огляду військовозобов’язаного може бути тільки наказ військового комісара. Пункт 3.2. Положення говорить про те, що безпідставним буде виклик військовозобов’язаного для проходження медогляду у випадку, якщо він вже проходив медичний огляд у ВЛК не пізніше ніж за п’ять років. Повторний медичний огляд проводиться один раз у 5 років для військовозобов’язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров’я, які можуть бути вилікувані, а також військовозобов’язаних плавскладу ВМС ЗСУ.

З викладеного вище можна зробити висновок, що вимоги з’явитися до комісаріату «для звірки даних» і «для проведення медичного огляду» є незаконними, якщо військовим комісаром не дотримано вимоги вказаних вище нормативно-правових актів.

  • Vykladach

    Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу», ст.1 п.10:

    10. Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України чи проходять службу у військовому резерві, зобов’язані:

    прибувати за викликом районного (міського) військового комісаріату для оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних;