Економія на податках: продаж житла чи його дарування?

продаж житла чи його даруванняБагато хто з нас стикався із питанням продажу житла. Важливою стороною цього процесу є сплата податків та обов’язкових платежів. Враховуючи зростання вартості нерухомості, ми часто задумуємося над тим, як зекономити на податках. Так виникає питання, чи не вигідніше в плані податків було б оформити перехід права власності на житло через договір дарування. Сьогодні я проведу порівняльний аналіз законодавства та дам відповідь на питання: «Коли платити менше податків та обов’язкових платежів — коли має місце продаж житла чи його дарування

Податки при укладенні договору купівлі-продажу житла

Укладення договору купівлі-продажу житла передбачає сплату таких платежів:

  1. податку на доходи фізичних осіб (сплачується продавцем житла);
  2. збір на обов’язкове державне пенсійне страхування (сплачується покупцем житла).

Почнемо із податку на доходи фізичних осіб, який має сплатити продавець житла. Тут можливі варіанти. Відповідно до ст. 172 Податкового кодексу України не оподатковується дохід, отриманий від продажу житла не частіше одного разу протягом року, за умови перебування такого житла у власності платника податку понад три роки. Якщо ж продавець протягом року вже здійснював відчуження житла, та/або об’єкт продажу перебуває у власності продавця менше 3 років, то податок на доходи фізичних осіб від продажу житла складатиме 5% від ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості житла розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону. Зауважу, що умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.

Щодо збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, то покупець житла при операціях з купівлі-продажу об’єктів нерухомого майна сплачуватиме цей збір в розмірі 1% від вартості нерухомого майна, яка зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.

Податки при укладенні договору дарування житла

Укладення договору дарування житла передбачає сплату лише податку на доходи фізичних осіб (сплачується обдарованим). Відповідно до п. 174. 2 та 174.6 ст. 174 Податкового кодексу України оподаткування доходу, отриманого платником податку як дарунок (або в результаті укладення договору дарування) від фізичних осіб здійснюється за такими ставками:

  1. за нульовою ставкою:
    • якщо житло одержане у дар від члена сім’ї обдарованого першого ступеня споріднення (батьки, діти);
    • якщо обдарований є є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, або є дитиною-інвалідом;
  2. за ставкою 5% від оціночної вартості житла, якщо дарувальник та обдарований не членами сім’ї першого ступеня споріднення;
  3. за ставкою 18% від оціночної вартості житла, якщо житло приймається в дар резидентом (фізична особа, яка має місце проживання в Україні) від нерезидента (фізична особа, яка не має місце проживання в Україні) та навпаки.

Як бачимо, є незначні відмінності в оподаткуванні доходів від продажу та дарування житла, які все ж дозволять оптимізувати витрати по сплаті податків в залежності від конкретної ситуації, у якій знаходяться сторони договору.

Читайте також: Субсидія та її повернення: правові підстави

  • Сергей Иванович

    Если мой сын состоит в браке и я подарю ему квартиру, то она бедет делиться на него и его супругу?

    • Личной частной собственностью жены, мужа являются имущество, приобретенное ею, им за время брака, но на основании договора дарения (ст. 57 Семейного кодекса Украины).

  • Pingback: Дарственная или завещание и в чем разница между ними?()